Yaşayan Efsane Jose Feliciano Şenliğin Galasına Damga Vurdu

0
66

Mersin  (CUHA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Aşık Veysel hatırasına ‘Karanlıktan Aydınlığa’ mottosuyla bu sene 2’ncisi tertip eden Beynelmilel Mersin Engelsiz Sanat Şenliği görkemli bir gala ile başladı.

Görkemli galanın sahne misafirleri ise görme özürlü olmasına karşı kabiliyeti ile 9 Grammy ödülü kazanan dünyaca tanınmış kişi Porto Rikolu gitarcı ve şarkıcı Jose Feliciano ve müzik kabiliyeti ile herkesi büyüleyen Down belirtili bağlama sanatçısı Çağatay Aras oldu. Tanınmış kişi Ozan Âşık Veysel’in ‘Ben Gidersem Sazım Sen Kal’ şiiri ile galayı başlatan Oylum Talu, gece süresince eşsiz sunumuyla göz doldurdu.

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen galaya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, MESİAD Başkanı Hasan Engin, Mersin Beynelmilel Müzik Şenliği Yürütme Heyeti Başkanı Selma Yağcı, başta olmak üzere, şehir protokolü ve onlarca yurttaş katıldı.

 “Engelleri aşmak için aradığımız çözüm çok uzakta değil”

Şenliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, engellerin, azim ve umutla nasıl aşılabileceğini,  önlerine çıkan her türlü engeli sanatın sınırsızlığıyla, anlayış ve toleransla nasıl birer birer yıkabileceklerini gösterebilmek hedefiyle yola çıktıklarını dile getirerek, “Hane sahipliğini ve liderliğini yapmaktan gurur duyduğumuz şenliğimizde, birbirinden değerli sanatçıların ve alanında yetkin katılımcıların bizlere yapacakları katkıyla engelleri aşmak için aradığımız çözümün çokta uzakta olmadığını göreceğiz. Böyle bir şenliğin tertip ediyor olması ne kadar manalı ve ehemmiyetli olsa da günümüz dünyasında hala meseleleri, eksikleri ve aşılması şart olan engelleri konuşuyor olmamız da bir o kadar ürkütücü ve düşündürücü. Aynı gök kubbe altında yaşadığımız, insan olmaktan dolayı aynı haklara sahip olduğumuz toplumun her kesimi, ne yazık ki sahip olduğu o hakları kullanmak ile ilgili aynı derecede bahtlı değil” diye konuştu.

“Daha önceki dünyayı yıkıp yeni bir dünya kurmak zorundayız

Başkan Kocamaz, özürlü fertlerin hayata başladığı andan itibaren eğitim sisteminde, çalışma hayatında, şehir hayatında karşılaştıkları zorlukları belirtip, asıl duvarın insanlar tarafından örüldüğüne değinerek, “Ne yazık ki bütün bu engelleri binlerce senedir yeryüzüne şekil veren bizler yaptık. Kurduğumuz muasırlıklarla, kendimizi aşılması güç barikatlara mahkûm ettik. İnsanoğlu, hemen şimdi ve hep beraber yeni bir yapılandırmayı gerçekleştirmek zorundadır. Özürlü fertlerimizi yok sayan, onlara hayat hakkı tanımayan daha önceki dünyayı yıkıp yeni bir dünya kurmak zorundayız” şeklinde konuştu.

“Emelimiz daha yaşanabilir bir dünya”

2014 seneninden bu yana özürlü fertlerin mutluluğunu ve refahını baz alarak, onların hayatlarını kolaylaştırmak için hayata geçirdikleri projeleri ile özürlü fertlerden ve Türkiye kamuoyundan tam not aldıklarını ifade eden Başkan Kocamaz, “Tüm projelerimizdeki emelimiz toplumun her kesimini uyumla içine alan daha yaşanabilir bir dünya idi. Zira biz, daha fazla dert yerine, insani ve insana yakışan bir hayatın seçenek edilmesini istiyoruz. Bizler, özürlü yurttaşlarımızın dezavantajlarını kapatabilmek, eşit koşullarda yaşamanın imkanlarını sunmak istiyoruz. Yaşantımıza ortak edemediğimiz her bir özürlü yurttaşımız, bu arada daha güzel bir dünya idealinin de kaybıdır. Pırıl pırıl beyinleri ile pek çok yaratıcı insanın, dünyaya zenginlik katacak dehaların yalnızca ve yalnızca engelleri hasebiyle hayatın dışına itilmesi insanlık yerine bir utançtır. Biz bu utanca iştirak etmek istemiyoruz.  Bunun için sizlerin de katkı ve destekleriyle gücümüzün yettiği yere kadar tüm benliğimizle çalışacağız” diye belirtti.

Bu yıl şenliği dünyaca ünlü halk ozanı Âşık Veysel’in hatırasına ‘Karanlıktan Aydınlığa’ sloganıyla tertip ettiklerini belirterek, konuşmasını Âşık Veysel’in ‘Beni Hor Görme Kardeşim’ şiiri ile sürdüren Başkan Kocamaz, “Veysel’in gönül gözüyle gördüklerinin, sanki iğne oyası işler gibi nakşettiği sözlerinin, tüm dünyadan insanlarla buluşması, nasıl giderek ve mekânla hudutlu değilse bu şenliğin de Âşık Veysel ile buluşması da tam olarak böyle bir şey” ifadelerine yer verdi.

Çağatay Aras ayakta alkışlandı

Başkan Kocamaz’ın konuşmasının hemen peşinden öncelikle down belirtili bağlama sanatçısı Çağatay Aras sahne aldı. Sempatik tavırları ve müzik becerisi ile seyircileri kendine hayran bırakan Aras, Âşık Veysel’in türkülerine sazıyla can verdi. Aşık Veysel’in, Uzun İnce Bir Yoldayım ve Güzelliğin On Para Etmez gibi türkülerini çalan Çağatay performansı ile ayakta alkışlandı. Çağatay, Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz’ün kendisine sunduğu çiçeği ise seyircilere armağan etti.

Yaşayan en iyi gitarist Mersin’i salladı

Gecenin son misafiri ise yaşayan en iyi gitarist unvanlı ve 9 Grammy ödüllü dünyaca ünlü Porto Rikolu gitarist ve şarkıcı Jose Feliciano oldu. Feliciano en sevilen İngilizce ve İspanyolca şarkılarını Mersinliler için seslendirdi.  Solo gitar performansı ile de hayranlarından tam not alan Feliciano, ‘Türkiye, seni seviyorum’ diyerek gitarını eline aldı ve İngilizce ve İspanyolca albümlerinin unutulmaz şarkılarını seslendirdi. Gecenin nihayetinde kendisine çiçek takdim eden Başkan Kocamaz’a şenlik için teşekkür eden Feliciano, Mersinlileri kendisine hayran bıraktı.

Feliciano: ‘Asıl mani toplumun sizi görme biçimiyle ilgili’

9 Grammy ödülü kazanan dünyaca ünlü Porto Rikolu gitarist ve şarkıcı Jose Feliciano konser öncesinde gazeteciler ile bir araya gelerek, gazetecilerin suallerini cevapladı. Mersin Beynelmilel Engelsiz Sanat Şenliği’ne katılmaktan dolayı hem çok mesut olduğunu hem de heyecanlı olduğunu ifade eden Feliciano, “Şenliğin iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Yalnız kendimi şenliğe katılanlardan biraz değişik görüyorum. Zira ben kendimi özürlü birisi olarak görmüyorum. Asıl mani toplumun sizi görme biçimiyle ilgili. Bizim de diğer insanlar gibi duygularımız var, ihtiraslarımız var. Asıl toplumun gözündeki algının yanlış olduğunu düşünüyorum. Kendimi bu anlamada değişik bir yerde konumlandırıyorum” diye konuştu.

Bugüne kadar Türkiye’ye her gelişinde büyük keyif aldığından söz eden Feliciano, “Şu an Türkiye bir takım problemler yaşıyor. Ekonomisi konusunda problemler var. Umarım günün birinde bunları aşacaktır. Zira Türkiye, halkı ile zengin bir ülke. Asıl zenginliği halkı olan bir ülke ve Türk halkı son derece üretken bir halk. Umarım Türkiye’nin komşularıyla da daha iyi ilişkiler içinde olduğu, daha barışçıl bir süreci de önümüzdeki günlerde göreceğiz” şeklinde konuştu.

Mütevazı olmanın dünyanın en güzel şeylerinden birisi olduğunu ifade eden Feliciano, “Ben dünyaya karşı, Yaradan’ya karşı mütevazı olmaya çalışıyorum ve sanırım en büyük erdem de budur. Benim mevcut vaziyetimin müziğimi çok etkilediğini düşünmüyorum. Bu vaziyette olmuş olmasaydım da yeniden bu şekilde bir müzisyen olacaktım. Mozart’a bakın, onun rastgele bir vaziyeti yoktu, bir takım tinsel problemleri vardı fakat bizim anladığımız manada problemleri yoktu. O Mozart olmayı nasıl muvaffak olduysa, ben de ben olmayı muvaffak olacağım”diye belirtti.

Aras: “Çağatay müzik ile ilgili bir ışık oldu”

5 yaşında bağlama çalmaya başlayan Çağatay Aras’ın abisi Suphi Aras, “Bizim ailemizde daimi bağlama çalınır, türküler dinlenir. Çağatay da bağlama çalmaya küçük yaşlarda başladı. Önce oyuncak gibi gördüğü enstrümanı Çağatay’ın kabiliyetini fark ettik ve üzerine emek harcayarak, pratik yaparak, daimi çalışarak bu düzeye gelebildik. Down belirtili çocukları olan aileler için Çağatay bence müzik ile ilgili bir ışık oldu. Bu farkındalığı yaratarak, o ailelere örnek olup bu tür çocuklarımızı sanatın rastgele bir dalıyla sürekli iç içe tutmak gerekliliğinin en güzel ifade şekli bugün Çağatay’ın müziği” dedi.

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir