MHP’den Sözleşmeli Uzman Erbaşlara Kadro Önerisi

88

Ankara (CUHA) – MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, Meclis’te tertip ettiği medya toplantısında, uzman çavuş ve uzman jandarmaların meselelerini gündeme taşıdı. Sayıları 100 bini bulan uzman çavuşların TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’den bir karar ve istem beklediklerini ifade eden Yönter, “Uzman çavuşlarımız lejyoner değil, paralı asker değil. Vatanları için canını ve kanını ortaya koyan kahramanlardır. Bu kahramanlara iş garantisi olsun istiyoruz. Terörle mücadelede moralleri yüksek olsun istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Yönter, “Uzman çavuşlarımıza kadro verilmesini istiyoruz. Uzman jandarmalarımızın da okullarda geçirdikleri bir senelik eğitimin fiili hizmete sayılmasını sağlamamız gerekli. Ayrı olarak uzman çavuş ve jandarmalarımıza 3600 ek gösterge bağlanması gerekir. Silahlı güç evinin de açılmasını istiyoruz” diye konuştu.

“Uzman çavuşlarımız terörle mücadelede kanlarını ve canların veriyor. Fakat bizler kadro veremiyoruz. Kan ve canlarını veren kahramanlara kadro verilmez mi? Helikoptere 8 kahraman sığıyor da orduevine mi sığmıyor?” diyen Yönter, orduevlerinin kapılarının açılması için legal bir engelin bulunmadığını, yönetimsel bir tasarruf ile meselenin çözülebileceğini ifade etti.

İzzet Ulvi Yönter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzman çavuşlarımız 45 yaşına kadar çalışıyor. Yaş hududundan dolayı kamu kuruluşlarında göreve başlatılıyor. Uzman çavuşlarımız kamu müesseselerinde görev başladıktan sonra yaşı bekliyor. Yaşını dolduran kahramanlarımız memur olarak emekli oluyor. Ayrı olarak kamu kuruluşlarında görevlendirilen uzman çavuşlar 45 yaşından sonra yine göreve başlamış gibi işe başlıyor. Uzman çavuşluktan meydana gelen bütün haklarını kaybediyor, aylıkları düşüyor. Bunlar uzman çavuş kimliği istiyorlar.”

Uzman jandarmaların da meselelerinin çözülmesine işaret eden Yönter, hem uzman çavuşların hem de uzman jandarmaların 3600 ek gösterge ile çalıştırılması gerektiğini söyledi. Yönter, “Uzman jandarmalarımızın okullarda geçirdikleri bir senelik eğitimin fiili hizmete sayılmasını sağlamamız gerekli. Astsubaylara verilen hakların uzman jandarmalara da verilmesi gerekiyor. Ayrı olarak uzman çavuş ve jandarmalarımıza 3600 ek gösterge bağlanmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bir gazetecinin, ekonomide dalgalanmanın yaşandığı bir süreçte taleplerinin karşılanmasının olası olup olmayacağı istikametindeki suali cevaplayan Yönter, hazırladıkları öneri ile bu uygulamanın Hazineye 1 liralık dahi sıkıntı olmayacağını ve AK Parti’nin de kendilerine önceden destek sözü verdiğini hatırlattı.

Toplantıya, MHP’nin Silahlı güç Milletvekili Cemal Enginyurt, Kayseri Milletvekili Mustafa Baki Ersoy ve Gaziantep Milletvekili Sermet Atay da katıldı.

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir