Kahramanmaraş Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı Açıldı

132

Kahramanmaraş  (CUHA) – Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından bu sene 5’incisi tertip eden Kahramanmaraş Beynelmilel Kitap ve Kültür Fuarı tertip eden merasimle açıldı.

KAFUM Fuar Alanında tertip eden ve 22 Ekim’e kadar açık kalacak olan fuarın açılış merasimine Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İçişleri Komisyonu Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Siyasetleri Heyeti Azası Yazar Rasim Özdenören, şair ve yazarlar ile kitapseverler katıldı.
Merasimde bir açılış konuşması yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ın bir ilim ve irfan şehri olduğunu söyleyerek bu manada yapılan tüm çalışmaların şehre yakıştığını söyledi. Başkan Erkoç,

“Kahramanmaraş bir ilim irfan ve sanat şehridir. Doğrusu Kahramanmaraş’a bu anlamda yapılan her şey yakışıyor. Biz bilhassa bu dönem 2023’e giden yolda şiirin başkenti kültür ve sanat şehri Kahramanmaraş’ta edebiyata konusunda, kitaba konusunda, okumaya konusunda güzel işler yapma peşindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Kahramanmaraş’ın dünya edebiyat şehirleri arasında bulunması için çalışmalarımıza başladık. Allahın izniyle kısa vakitte hak ettiğimiz unvanı “şairler ve yazarlar şehiri” olarak ismimizin yanına yazdıracağız. Bizler zengin kültür dünyamızı tanıtmak ve gelecek nesillere taşımak için çalışıyoruz. Gençlerimize çok ehemmiyet veriyoruz zira geleceğimizin onlar olduğu şuurundayız. Ve onların geleceğe donanımlı fertler olarak hazırlanabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Kütüphaneler kuruyor, gençlerimizi bilgiyle buluşturuyoruz. Bize düşen en ehemmiyetli görev gençliğimizi fikri ve bedensel olarak en donanımlı şekilde hazırlayabilmek, geleceğin ruhunu, bugünden hazırlamaktır. Gençlerimizin potansiyellerini eğitimle, kitapla, araştırmayla, muhakemeyle, mukayeseyle zenginleştirdiğimizde hayalini kurduğumuz medeniyetin yükselişini gerçekleştiriyoruz demektir. Sayın Reisicumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan’ın “2023, Türkiye büyük güç” hedefine, okuyan ve kendini geliştiren bir nesille erişeceğiz allahın izniyle… O nedenle bize düşen görev; gençlerimizi geleceğe fikri ve bedensel olarak en donanımlı şekilde hazırlayabilmek, geleceğin ruhunu, bugünden oluşturmaktır. Kitap fuarları bilgi paylaşımı için en etkin yollardan biridir. Kahramanmaraş’ta yaşayan insanlarımızın dikkatini kitaba çekmek onları kitaba yaklaştırmak için bu fuarı tertip ediyoruz. Kitap ve Kültür Fuarımızın Kahramanmaraşlılara tertemiz ufuklar açacağı inancındayım. ” dedi.

Vali Vahdettin Özkan ile milletvekili Celalettin Güvenç’in de birer konuşma yaptığı merasimde Şehir Müftüsü Celal Sürgeç’in duaları eşliğinde açılış kurdelesi kesildi.

7 güzel adamdan biri olan yazar Rasim Özdenören ise kitap fuarıyla alakalı yaptığı değerlendirmede; ” Kitabın kendine mahsus kokusu, kâğıt kokusu yalnızca kitaba mahsustur ve sadece bu koku münasebetiyle de olsa kitabın yaşayacağını ve yaşatılacağını söylüyoruz. Nitekim bu fuarlarda bize kitabın can vermediğini, can vermeyeceğini, kültürümüzle, insanlıkla birlikte yaşadığını, yaşayacağını göstermiş oluyor.” diye konuştu.
Açılışın hemen peşinden çağrılılarla beraber fuar alanını gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Rasim Özdenören’e seçtiği bir kitabı satın alarak armağan etti.

Yerli ve yabancı 234 yayınevinin katıldığı fuarda, 267 şair ve yazar da okurlarıyla buluşacak. Fuar, kitapseverler tarafından 22 Ekim’e kadar her gün 09.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir