Gaziantep’teki Biyogaz Tesisi Projesi Ödüle Layık Görüldü

0
91

Gaziantep (CUHA) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Biyogaz Tesisi Projesi, sürdürülebilir enerji alanında İdealkent (Şehir Araştırmaları Mecmuası) ödülünü almaya hak kazandı. Sürdürülebilir şehirler ve mahalli idareler ana temasıyla Fransa’nın Strazburg şehrinde 26-28 Ekim 2018’de tertip edecek Beynelmilel Şehir Araştırmaları Kurultayı’nde, 10 ülkeden gelen projeler arasından sıyrılan Biyogaz Tesisi Projesi, şehrin yüz akı oldu.

BEYNELMİLEL MARKA HALİNE GELDİ

Büyükşehir Belediyesi, Başkan Fatma Şahin döneminde hazırlanan projelerle beynelmilel alanda markalaştı. Türkiye’de ilk sefer kamu müessesesince hayata geçirilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Biyogaz İmalat Tesisi, Fransa’nın Strazburg şehrinde ödüllendirilecek. İlk sefer 2016 seneninde verilen İdealkent ödülleri, bu sene beynelmilel bir nitelik kazandı. Kurultay programı dahilinde, 26 Ekim 2018’de Strazburg Avrupa Konsey Binası’nda gerçekleştirilecek açılış merasiminde, şehre ve şehir halkına pozitif katkı sunan projelerle uygulamalara ödüller sunulacak.

SUNUMLAR DA OLACAK

Şehir alanında disiplinler arası diyaloğu, bilgi alışverişini geliştirmeyi amaçlayan kurultaya, Şehir Araştırmaları Enstitüsü, İdealkent, COJEP International, Birleşmiş Şehirler ve Mahalli İdareler Dünya Örgütü (UCLG-MEWA) ve Fransa’nın önde gelen mimarlık okullarından ENSAS (Strasbourg, école D’architecture) hane sahipliği yapacak. Kurultayda özel sektör, yüksekokul ve beynelmilel kuruluşlardan temsilciler, aralarında “Şehirsel sürdürülebilirlik ve mahalli idareler”, “Sürdürülebilir katılımcılık ve idare”, “Sürdürülebilirlik ve yenilikçilik”, “Sürdürülebilir şehir tasarılaması”, “Göç idaresi”, “Tasarılamada sürdürülebilirliğin legal ve yönetsel boyutları”, “Sürdürülebilir mimarlık”, “Sürdürülebilir peyzaj tasarılaması”, “Sürdürülebilir şehirsel dönüşüm”, “Tarihi alanlarda sürdürülebilir savunma”, “Sürdürülebilirlik ve akıllı şehirler” başlıklarının bulunduğu sunumlarla bilgi, tecrübe ve çözüm tekliflerini paylaşacak.

BİYOGAZ İMALAT TESİSİ PROJESİ İLE İLGİLİ

Türkiye’de ilk kez kamu müessesesi tarafından yatırımı gerçekleştirilen Biyogaz İmalat Tesisi, Oğuzeli kazası Gündoğan köyünde heyetti. Bölgede ehemmiyetli bir potansiyele sahip hayvansal atıkları değerlendirerek enerji ve organik atığa dönüştürülen Biyogaz Tesisinin etrafa büyük katkısı olacak. Tesiste, 70 ton büyükbaş süt hayvancılığından meydana gelen sıvı gübre, 35 ton küçükbaş besi hayvancılığından kaynaklanan katı gübre, 40 ton tavukçuluktan kaynaklanan katı gübre, 5 ton da çim biçme atıklarından faydalanılacak. Mevcut atıklarla beraber tesiste günlük 9 bin 939 metreküp biyogaz üretilecek. Böylelikle yıllık 8 milyon 234 bin 400 kilowatt elektrik, 8 milyon 836 bin 917 kilowatt eşdeğeri ısı üretilmesi öngörülecek.

 

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir