Erdoğan, “FETÖ’nün tam göbeğinde olup adalete hesap vermeyenler kurtulduğunu sanmasın”

0
128

Kayseri (CUHA) – Kayseri’de yapımı bitiren hizmet ve tesislerin toplu açılış merasiminde yaptığı konuşmada Reisicumhur Erdoğan, “FETÖ’yle mücadele ile ilgili yürekleri kanatan hususlar olduğunu biliyorum, duyuyorum. Bu hainlik çetesinin tam göbeğinde olduğu hâlde, bir şekilde şu ana kadar adalete hesap vermemiş olanlar kurtulduklarını sanmasın” diye konuştu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de yapımı bitiren hizmet ve tesislerin toplu açılış merasimine katıldı. Cumhuriyet Alanında gerçekleşen merasimde Reisicumhur Erdoğan, yurttaşlara hitaben bir konuşma yaptı.

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasına 24 Haziran seçimlerinde kendisine yüzde 70’in üzerinde rey oranıyla destek veren Kayserililere teşekkür ederek başladı. Kayserililerin verdikleri bu kuvvetli destekle Türkiye’ye hedeflerine eriştirme mücadelesinde ‘durmak yok, yola devam’ dediğini belirten Reisicumhur Erdoğan “İşte gördüğünüz gibi biz de durmuyor tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

KAYSERİ’YE YAPILAN YATIRIMLAR

Beynelmilel alanda büyük bir mücadele yürütüldüğünü, ülke içinde ise tarihî dönüşümlere imza atıldığını söyleyen Reisicumhur Erdoğan, şehirlerin her birini kalkındıracak, büyütecek, geliştirecek hizmetlerin adım adım izlediğini belirtti. Bugün Kayseri’de toplam yatırım bedeli 1 milyar 640 milyon lirayı bulan 137 değişik bakanlık, belediye ve özel sektör projesinin toplu açılış merasiminin gerçekleştirildiğini bildiren Reisicumhur Erdoğan, açılışı yapılan yatırımlardan bazılarını şöyle aktardı: “Açılış listemizde eğitimde liste, ortaokul, ilkokul binaları, pansiyonlar, okul spor salonları, üniversitemizin ek binaları ve spor tesisleri de bulunuyor. Adalet Bakanlığımızın, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın, Etraf ve Şehircilik Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın çeşitli yatırımlarının resmî açılışlarını da bugün yapıyoruz. Resmî açılışını yaptığımız yapıtlar arasında Diyanet İşleri Başkanlığımızın hayırseverlerin desteğiyle çeşitli semtlerimizde yaptığı Kur’an kursu binaları da bulunuyor.”

Reisicumhur Erdoğan, sözlerinin devamında Kayseri’ye son 16 senede takriben 26 milyar lira meblağında yatırım yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Eğitimde 4 bin 429 yeni derslik, 5 bin 917 kişilik yükseköğrenim talebe yurtları yaptık. Kayseri Üniversitesi’nin de hayata geçmesiyle şehrimizde üniversite talebesi sayısı kaç oldu biliyor musunuz? 68 bin. Sıhhatte 15’i sağlık kurumu olmak üzere 42 tesisi şehrimize kazandırdık. Kayseri Şehir Hastanesi bin 607 yatak kapasitesi ve her türlü olanağıyla sahiden şehrimize yakışır bir yapıt oldu.”

Toplu konut yatırımlarıyla Kayseri’de 17 bin 790 yurttaşı hane sahibi yapıldığını belirten Reisicumhur Erdoğan, “Kayseri’nin 83 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 635 kilometreye çıkardık. Hâlen yapımı süren 18 ayrı yol projemizin de tamamını allahın izniyle iki seneye kadar bitirip hizmete açıyoruz. Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattına bağlı Yerköy-Kayseri bölümünün altyapı uygulama projeleri bitirdi, en kısa müddette inşallah ihale sürecini başlatıyoruz. Artık Kayseri için yetersiz gelen havalimanımızdaki terminal binasının yerine yenisini yapıyoruz. Yaptığımız barajlar ve sulama tesisleriyle şehrimizde 490 bin dekar araziyi su ile buluşturduk. Bu liste çok uzun, burada yalnızca özetleyerek dile getiriyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde Kayserimizi daha büyük hizmetlerle buluşturarak bu listeyi zenginleştireceğiz” izahlarında bulundu.

Konuşmasında, Kayseri’nin istikrarın, güvenin, huzurun, yatırımın, imalatın, ticaretin, ihracatın anlamını iyi bildiğini belirten Reisicumhur Erdoğan, “Sorun ülkenin ve milletin bekası olduğunda kimin vanıladığının kimin de içtenlikle konuştuğunun ayrımını Kayserili gayet güzel yapar” diye ilave etti.

“TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK DÖNÜŞÜMLERİNİ YAŞIYOR”

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasının devamında dünyada balansların yine kurulduğuna işaret ederek, “Bunlar ellerine tutuşturulan uyduruk kâğıtlarla şahsıma, aileme, partime iftira atmakla uğraşıyor. Bölgemiz cayır cayır yanıyor. Milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği, on milyonlarca insanın evinden olduğu bir zulüm yaşanıyor. Bunların gözü parti içinde koltuk dövüşünden başka bir şey görmüyor. 4 milyon sığınmacıyı bu ülkede biz besliyoruz, onlara hane sahipliğini biz yapıyoruz. Batılı kapılarını kaparken biz kardeşlik kapısını açıyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tarihinin en büyük dönüşümlerini yaşadığını ifade eden Reisicumhur Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Beynelmilel ilişkilerden ekonomisine kadar baştan sona yine yapılıyor. Bunlar tek parti dönemine övgü dizmenin ötesinde bir söz edemiyor. Şu anda bir bölümü Kayseri’de yetişen kahraman askerlerimiz hudutlarımız ötesinde muvaffakiyet üstüne muvaffakiyet kazanıyor. Bunlar hemen hemen elemden kahroluyor. İdlib’de ele geçirdiğimiz beşeri ve stratejik başarıdan dolayı tüm dünya bizi kutladı, ana muhalefet bu konuda bir söz edebildi mi? Etmez etmez, hem de Zeytin Dalı Harekâtında hemen hemen operasyonu önlemeye kalkacak kadar gönülleri bu ülkeden kopuk bir görüntü sergilediler.”

Reisicumhur Erdoğan, ana muhalefet partisi üyelerinin ülke dışına gittiklerinde terör örgütü üyeleriyle bir araya geldiklerini, orada Türkiye aleyhine yapılan konuşmalara katıldıklarını belirterek “Bu ülkede ne kadar vatan, ulus, devlet düşmanı kesim varsa hepsiyle el ele, koyun koyuna yol yürüyorlar. Ankara’dan İstanbul’a bunlarla el ele yürümediler mi? Ana muhalefetin başındaki zat sanki adalet yürüyüşü yaptı. Koluna girenler hep tescilli terör yardakçılarıydı. Ülkemizi sıkıntıya sokacak, milletimizi tedirgin edecek hangi hadise yaşansa bunlar içte içe seviniyor, hemen el ovuşturmaya başlıyor. ‘Bir şey olsa da şu Tayyip Erdoğan aradan çekilse, alan bize kalsa’ beklentisiyle yan gelip yatıyorlar” diye konuştu.

“BU MİLLET BELEDİYELERİ TERÖR ÖRGÜTÜNE TESLİM ETME OYUNUNA İZLEYİCİ KALMAZ”

Reisicumhur Erdoğan son 17 senedir ana muhalefet partisinin en büyük başarısının ‘her evden 1 oy’ diyerek bölücü örgütün güdümündeki partiyi meclise sokmak olduğunu söyleyerek, “Bununla kalmadılar, şimdi yerel idareler seçimlerinde bazı belediyeleri yeniden onlara peşkeş çekmeye hazırlanıyorlar. Sanıyorlar ki bu millet onların belediyeleri terör örgütüne teslim etme oyununa izleyici kalacak. Türk milletini hiç tanımadıkları için bunca senedir yüzde 25’in üzerine çıkamıyorlar. Hatta son seçimde daha da aşağıya indiler” değerlendirmelerini yaptı.

Reisicumhur Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Bakın buradan sesleniyorum, Kayseri’den tüm Türkiye’ye sesleniyorum; şayet teröre bulaşmış olanlardan kalkıp da belediye başkan adayı yapanlar çıkacak olursa, bilsinler ki şu anda kayyum atanan yerlerdeki ilkemiz neyse aynı ilkeyi Türk hukuk sisteminde işleteceğiz. Bunu böyle bilsinler. Öyle bu milletin parasını biz belediyeye verelim de ondan sonra bu para Kandil’e gitsin; yok böyle bir şey. Biz devletin parasını verelim de ondan sonra bu teröristlere makine alsınlar, onlar da o güzel şehirlerimizi kanallarla donatsınlar; yok böyle bir şey, bitti o. Müslüman bir delikten bir kere sokulur, bir daha hiçbir zaman.”

Reisicumhur Erdoğan, konuşmasında CHP’nin İş Bankası’ndaki paylarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Gazi Mustafa Kemal’in bu payları CHP kullansın diye değil hazineye gitsin diye bu şekilde yaptığını belirten Reisicumhur Erdoğan, konuyu meclis gündemine taşıyacaklarını, MHP’nin de mevzubahis payların hazineye devrine yönelik çalışmalara destek vereceğini bildirdi. Doğru olanın bu olduğunu belirten Reisicumhur Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Diyor ki, bunu biz kullanmıyoruz ki. Ya bir de kullanacak mıydın? Bunun senle yakından uzaktan ilgisi yok. Dört tane CHP’liyi oraya atıyorsun, diyor ki; onların orada hiçbir gücü yok. Neyi var? Ya İdare Heyeti azası ne yapar? El kaldır indir, öyle mi? Onun arkasında nelerin yattığını biz çok iyi biliriz, işi bilenler de çok iyi bilir. Dolayısıyla şimdi bu süreç başladı. Ve bir an önce inşallah Meclisimizden bu geçecek ve hemen peşinden da Hazinemize İş Bankası bunu ödeyecek.”

“BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNE HUDUTLARIMIZ İÇİNDE ÇOK EHEMMİYETLİ DARBELER VURDUK”

Reisicumhur Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Önümüzde kesinlikle çözmemiz şart olan birkaç temel mevzumuz var. Bunlardan biri terör. Bölücü terör örgütüne, hudutlarımız içinde çok ehemmiyetli darbeler vurduk, sanki kımıldayamaz hâle getirdik. Tabii bu alçaklar da boş durmuyor. Kendilerince ülkemizin canını yakacak eylemlere girişmek için fırsat kolluyorlar. Allah’ın müsaadesiyle onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Hâlâ topraklarımız içinde kalan kılıç artıklarını da en kısa müddette imha edeceğiz. Terör konusunda bir başka ehemmiyetli meselemiz, FETÖ’dür. Bu ihanet çetesinin ülkemize verdiği parasal ve içsel zararın boyutları gerçekten çok büyüktür. Eğitim, hayır hasenat diyerek, sohbet diyerek, diyalog diyerek sinsice kurdukları tuzaklarla nice gencimizi, nice ticaret erbabımızı, nice yurttaşımızı düşürdüler.”

“FETÖ’YLE MÜCADELE KONUSUNDA EN KÜÇÜK BİR TAVİZ VERMEDİK, VERMEYECEĞİZ”

Reisicumhur Erdoğan, örgütün gerçek yüzünün ortaya çıktığı tarihin 17-25 Aralık 2013 Emniyet-yargı darbe teşebbüsü olduğuna dikkat çekerek örgütün 40 sene süresince bugünlerin hazırlığını yaptığını söyledi. “Şimdi ise ortaya konulan tüm kanıtlara, tüm hakikatlere, tüm ikazlara karşın örgütün içinde kalmaya devam edenler bunun neticelerine da razı olmuşlar demektir” diyen Reisicumhur Erdoğan “Açık söylüyorum; FETÖ terör örgütünün içinde kalanlar, bak buradan sesleniyorum; kim olursa olsun, ister babamız olsun, ister evladımız olsun, ister kardeşimiz olsun, kusura bakmasınız canlarını yakarız, hukuk neyse bunu da uygularız. Zira onlar bu ümmeti parçaladılar, aileleri parçaladılar, kardeşleri birbirine düşürdüler. Bunlara biz müsaade edemeyiz” şeklinde konuştu. Sözlerinin devamında “15 Temmuz gibi tarihimizde eşi benzeri olmayan bir büyük ihanete karşın bu yapıyı savunmaya devam edenlere yapacak hiçbir şeyimiz kalmamıştır” diyen Reisicumhur Erdoğan, “Kendini 15 Temmuz’u FETÖ’nün yapmadığı yalanıyla teselli edenlerin, o gece ellerine silah alıp milletimize mermi sıkanlardan hiçbir farkı yoktur. Biri cismiyle, öteki kalbiyle aynı ihanete iştirak etmiştir” ifadelerini sözlerine ilave etti.

Konuşmasının devamında, “FETÖ’yle mücadele ile ilgili en küçük bir taviz vermedik, vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Reisicumhur Erdoğan, “Elbette bu mücadeleyi de hukuk devleti içinde yürütüyoruz. Adalet ve onun uygulamadaki hâli olan hukuk, herkesin, hem de hainlerin dahi hakkıdır. Dünyada, böylesine büyük bir saldırıya maruz kalıp da, bizim kadar problemi demokratik hukuk devleti hudutları içinde götüren bir başka ülke, bir başka örnek yoktur” izahında bulundu.

Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna karşın hâlâ FETÖ’yle mücadele ile ilgili yürekleri kanatan hususlar olduğunu biliyorum, duyuyorum. Bu hainlik çetesinin tam göbeğinde olduğu hâlde, bir şekilde şu ana kadar adalete hesap vermemiş olanlar, kurtulduklarını sanmasın.”

“ŞEHİTLERİMİZE OLAN BORCUMUZU SON FETÖ’CÜYÜ BULUP HUKUKUN KARŞISINA ÇIKARTMADAN ÖDEYEMEYİZ”

Geçmişte Kayseri’nin de FETÖ’den çok çektiğini iyi bildiğini söyleyen Reisicumhur Erdoğan, “Eğitim müesseselerinden iş dünyasına kadar şehrin hayat damarlarına yapışan bu hainlik çetesinin peşini Kayseri’de de bırakmadık, bırakmayacağız” diye konuştu. Reisicumhur Erdoğan, bir gün önce Isparta’da bir bankanın kasasından örgüte ait 100 kilo altın ve 5 milyon dolar para çıktığını aktararak, “Buradan şimdi tüm finans sektörüne sesleniyorum; bak Isparta’da bu oldu. Lütfen kasalarla alakalı çalışmalarınıza da dikkat. Nerede kim ne yapıyor bunu bileceksiniz. Bugün olmazsa yarın, fakat bir gün kesinlikle tüm hainler ihanetlerinin hesabını verecektir. Şehitlerimize ve gazilerimize olan borcumuzu son FETÖ’cuyu bulup hukukun karşısına çıkartmadan ödeyemeyiz” diye konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle bitirdi: “Kayseri’nin bir yüzyıl önce yaşadığı acıları çok iyi biliyoruz. Kayseri’nin terörle mücadelede verdiği şehitleri çok iyi biliyoruz. Bu şehre FETÖ hainlik çetesinin ödettiği bedeli de çok iyi biliyoruz. Allahın izniyle evlatlarımız tüm bu deneyimlerin ışığında kendilerine güvenli ve müreffeh bir gelecek yapacaklardır. İşte bunun için gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını bırakıyoruz. Sultan Alparslan’ın ve Fatih’in kalıtçısı gençlerimizin bu büyük kalıtın hakkını vereceklerine yürekten inanıyorum.”

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir