CHP’li Kani Beko, “Tutuklu Hava Alanı İşçileri ve Karabulut Serbest Bırakılsın“

67

Ankara (CUHA) – CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Meclis’te tertip ettiği medya toplantısında, İstanbul 3. Hava meydanı olaylarındaki gözaltına alınmalara yönelik izahlarda bulundu.

Beko, İstanbul 3. Hava meydanı inşaatındaki olaylarda tutaklanan 35 işçi ile DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un serbest bırakılmasını istedi.

Gözaltına alınan hava meydanı işçilerinin, cezaevinden kendisine bir mektup gönderdiğini belirten Beko, bu işçilerin, geçen sene ziyaretine geldiklerini ve zor çalışma şartlarında çalıştıklarını anlattıklarını aktardı.

“Üçüncü havalimanında kayıt dışı işçiler olduğu için ne kadar işçinin iş cinayetlerinde can verdiğinin belirleyemediğini” belirten Beko, mevzubahis şartlara dayanamayan üçüncü hava meydanı işçilerinin demokratik reaksiyonlarını ortaya koydukları için gözaltına alındığını ve gözaltına alındığını, bu arada DİSK ‘e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da haksız şekilde gözaltına alındığını iddia etti.

Beko, “Başta 35 işçi arkadaşım ve DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un vakit kaybetmeden serbest bırakılmasını istiyorum.” diye konuştu.

Türkiye’de iş sıhhati ve güvenliği ile ilgili tedbirler alınmadığı için her sene 2 bine yakın işçinin yaşamını yitirdiğini müdafaa eden Beko, “Beynelmilel Çalışma Örgütü raporları, Avrupa Sendika Konfederasyonu raporlarına baktığımızda Türkiye dünyada en kötü 10 ülke arasında ne yazık ki yerini almaktadır.” dedi.

Beko, cezaevindeki havalimanı işçilerinin mektubunu basın üyelerine okuyarak, şunları söyledi:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ Başkanı Binali Yıldırım, Başbakanlığı döneminde ILO Bölge Toplantısı’nda işçilere bir çağrı yapmıştı: ‘Sendikalara aza olun, sendikalara üye olmak sizin hakkınızdır.’ Ben de bugün Meclis Başkanı’ma çağrı yapıyorum, üçüncü havalimanı işçileri sendikalarına üye oldular, önce gözaltına alındılar, sonra cezaevine gönderildiler. Bu konuyla alakalı Meclis Başkanı Sayın Binali Yıldırım’ın da söyleyeceği söz vardır, diye düşünüyorum. Bu utanç verici davranıştan bir an önce geri dönülmesi gerektiği inancındayım.”

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir