CHP’den “Kıtlık” Uyarısı

75

Ankara (CUHA) – CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, her ürün için nitelikli ve meblağlı tarım siyaseti izlenmemesi halinde Türkiye’yi kıtlığın beklediğini bildirdi.

Gaytancıoğlu, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’de tertip ettiği medya toplantısında, kişi başına 7-8 kilogram pirinç tüketildiğini, Türkiye’nin çeltikte kendine yetmediğini, dışalım yaptığını, tüketimin takriben yüzde 30’unun ithal ürünlerden oluştuğunu belirtti.

Edirne’nin, Türkiye çeltik imalatının yüzde 60’ını tek başına karşıladığına işaret eden Gaytancıoğlu, Ergene Nehri’nin kirliliği sebebiyle bölgede çeltik ekiminin azaldığını, bunun ithalatın artması mananına geldiğini anlattı.

Gaytancıoğlu, TMO’nun, çeltikteki düşük fiyatlar karşısında piyasaya müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

Çeltik imalatının zorluğuna değinen Gaytancıoğlu, bunun yanı sıra pirinç haline gelene kadar ciddi manada girdi; sıvı yakıt, gübre, iş gücü kullanıldığını kaydetti.

Gaytancıoğlu, “Fiyatı 2 bin 200 olan bir üründe neden üreticinin alınterinin karşılığı görünmek istenmez? Temel gıda maddelerinde neden böyle yapıyorsunuz, neden daimi ithalatçı ülke konumuna geliyoruz, neden Türkiye’nin imalat potansiyelini harekete geçirmiyorsunuz?” diye sordu.

AK Parti’nin tüm ürünlerde sınıfta kaldığını, mısır, arpa, buğday, tütün, soya, yağlı tohum nebatlarının dışardan alındığını öne süren Gaytancıoğlu, “Neden rençpere daha fazla destek olmayı düşünmez? Çeltikte 10 kuruş destekleme var. Neden bu 40 kuruşa çıkartılmıyor? Zirai kredilerde niçin yapılandırma mevzubahis değil? Rençperin bankalara borcunu yapılandırmayı düşünüyor musunuz? Bankalara borçlarının üremini silmeyi düşünüyor musunuz? ” dedi.

Her ürün için nitelikli ve meblağlı tarım siyaseti izlenmemesi halinde Türkiye’yi kıtlık beklediğini belirten Gaytancıoğlu, Atatürk’ün “efendi” dediği rençpere, efendi gibi davranmak, darıldırmamak, borçlandırmamak, çocuğunun da rençper olmasını sağlamak gerektiğini, Türkiye’de yetişmesi olası olan ve randımanlı şekilde yetişen bütün tarım ürünlerinde ithalatın durdurulması gerektiğini sözlerine ilave etti.

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir