Başkan Erdoğan Komando Bröve Takma Töreni’ne Katıldı

81

Isparta (CUHA) – Uzman Erbaş Komando Temel Kursiyerleri Bröve Takma Merasimi’nde yaptığı konuşmada Reisicumhur Erdoğan, “Tarih süresince milletimizin başı ne vakit sıkışsa, erkeğiyle kadınıyla, 7’den 70’e hep beraber mücadeleye katılmış bir halkız. En son 15 Temmuz’da ulus olarak topyekûn kıyama kalktık. Bağımsızlığımıza, bayrağımıza, ezanımıza, geleceğimize göz diken FETÖ hainlik çetesi üyelerini, darbeye kalkıştıkları gecenin karanlığına hep beraber gömdük. İçindeki hainleri temizleyen kahraman silahlı gücümüz, o günden beri zaferden zafere koşuyor” diye konuştu.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Isparta’da 2018/8. Dönem Uzman Erbaş Komando Temel Kursiyerleri Bröve Takma Merasimi’ne katıldı. General İhsan Alper Kışlasında tertip eden merasimde Reisicumhur Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Reisicumhur Erdoğan Isparta’daki bu eğitim merkezinin Türkiye sınınrları içinde ve dışında nice kahramanlıklara imza atan komandolar yetiştirdiğini belirterek dünyada savaşların klasik düzenden asimetrik düzene geçtiği bir dönemde en büyük görevin komandolara düştüğüne dikkat çekti. Bu sene Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 2 bin 227’nci senenini geride bıraktığını anımsadan Reisicumhur Erdoğan, dünyanın en daha önceki düzenli silahlı gücünün sahibi bir ülke olarak her genci potansiyel birer komando adayı olarak gördüğünü dile getirdi.

Konuşmasında, “Tarih süresince milletimizin başı ne vakit sıkışsa, erkeğiyle kadınıyla, 7’den 70’e hep beraber mücadeleye katılmış bir halkız” ifadelerini kullanan Reisicumhur Erdoğan, Çanakkale’den Doğu-Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde işgal hareketlerine ve Kurtuluş Savaşımıza kadar bunun pek çok örneği vardır. En son 15 Temmuz’da ulus olarak topyekûn kıyama kalktık. Bağımsızlığımıza, bayrağımıza, ezanımıza, geleceğimize göz diken FETÖ hainlik çetesi üyelerini, darbeye kalkıştıkları gecenin karanlığına, hep beraber gömdük. İçindeki hainleri temizleyen kahraman silahlı gücümüz, o günden beri zaferden zafere koşuyor. Yurt içinde terör örgütü üyelerine, tarihlerinde görmedikleri darbeleri vuruyoruz” diye ilave etti.

“FIRAT’IN DOĞUSUNDAKİ TERÖR YUVALARINI DARMADAĞIN EDECEĞİZ”

Reisicumhur Erdoğan, yapılanların bununla da hudutlu olmadığını, Irak’ta oynanan oyunu, Suriye’de Türkiye hududu süresince kurulmaya çalışılan terör koridorunu, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve İdlib operasyonlarıyla bozduklarını dile getirerek, “Allahın izniyle çok yakında bugün burada brövelerini takan komandolarımızın da desteğiyle Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarını da darmadağın edeceğiz. Zira biz işte şu göklerde dalgalanan bayrağımızın destanını okuyarak büyüdük. Şimdi de yeniden onun destanını yazmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Ecdadımızın kalıtına sahip çıkarak bu mübarek bayrağın dalgalandığı her yeri zulümden, üzüntüden, acıdan, korkudan uzak bir eman yurdu hâline getirene kadar durmayacağız. Bu konuda en büyük garantimiz, sizlerin cesareti ve kahramanlığıdır” şeklinde konuştu.

Reisicumhur Erdoğan, sözlerinin devamında her görevin ehemmiyetli ve mukaddes olduğunu belirterek, “Fakat şahsımın ve inanıyorum ki milletimizin tamamının nezdinde askerlik, polislik, jandarmalık görevlerinin ayrı bir yeri vardır. Kendi canını ülkesinin ve milletinin bekasının üzerinde tutan bu mesleklere talip olmak öyle her babayiğidin harcı değildir” dedi. Bedelli olarak veya başka yollarla fiilen askerlik yapmadan bu süreci geride bırakanların çok büyük kayıpta olduklarını söyleyen Reisicumhur Erdoğan, “Nüfusumuzun arttığı, buna karşılık silahlı gücümüzün mevcudunun sabit kaldığı, hem de azaldığı bir vaziyette elbette yığılmaları önlemek için bu tarz uygulamalara ihtiyaç vardır. Ehemmiyetli olan, milletimizin ruhundaki o askerlik sevgisini ve yeteneğini canlı tutmaktır” ifadelerini kullandı.

“HER TÜRK EVLADININ TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNDEN GEÇMESİNİ EHEMMİYETLİ GÖRÜYORUM”

Reisicumhur Erdoğan son zamanlarda askerlik mesleğinin gittikçe daha karmaşık bir ihtisas alanı, deneyimin ehemmiyetli hâle geldiği bir uğraş hâline dönüşmeye başladığını belirterek, bir, bir buçuk aylık eğitimle bu uzmanlığı edinebilmenin, deneyimi kazanmanın pek olası olmadığına dikkat çekti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni hızla profesyonel bir yapıya kavuşturmaya çalıştıklarını bildiren Reisicumhur Erdoğan “Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinde jandarma ayrıldıktan sonra yüzde 60 yükümlü, yüzde 40 kadrolu şeklinde bir oran ortaya çıktı. Hedefimiz, kahraman silahlı gücümüzü günümüzün ihtiyaçlarına uygun şekilde her alanda en ileri uzmanlık niteliklerine sahip bir personel yapısına eriştirmektir” dedi.

Bugün göreve başlayan dört binin üzerindeki uzman erbaşla profesyonelleşme yolunda ehemmiyetli bir adım daha atılmış olduğunu vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, “Silahlı gücümüzün tamamı profesyonel olsa dahi her Türk evladının temel askerlik eğitiminden geçmesini ve Peygamber Ocağı dediğimiz kışlalarımızın havasını teneffüs etmesini ehemmiyetli görüyorum. Allahın izniyle ileride o mertebeye geldiğimizde tüm bu hususlarda şart olan kararlar verilecek ve adımlar atılacaktır. Şu anda bedelli askerlik yapanların üç hafta da olsa böyle bir eğitimden geçmeleri bu bakımdan isabetli olmuştur” değerlendirmelerini yaptı.

“HEP DAHA BÜYÜK HEDEFLERE ERİŞMEK İÇİN MÜCADELE ETTİK”

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye’nin politik ve ekonomik olarak hedeflerine güvenle yürüyebilmesi için arkasında kesinlikle ciddi bir askerî gücünün bulunması gerektiğine dikkat çekerek, bu üçlü balansın kurulamaması vaziyette mutlaka tökezleneceğini vurguladı. “Yakın etrafımızda sözde dünyanın en zengin ülkeleri var, fakat siyasi ve askerî güçleri olmadığı için itibarları da yok” diyen Reisicumhur Erdoğan “Aynı şekilde jeopolitik olarak kritik bir siyasi oyuncu oldukları hâlde diğer koşulları sağlayamadıkları için daimi birilerinin güdümüne girmek zorunda kalan ülkeler tümüyle bulunduğunu görüyoruz. Kâğıt üzerinde çok büyük asker ve silah sahibi olup da ekonomik ve politik yetersizlikleri nedeniyle daimi istiskale maruz kalan ülkeler de mevcut” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin gerisindeki büyük devlet ananesi ve uygarlık birikimiyle tarihinin her döneminde her üç alanda da ayakta kalmaya ehemmiyet vermiş bir ülke olduğunun vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, “Buna karşın harbiden sıkıntı çektiğimiz, geriye doğru baktığımızda kederle izlediğimiz dönemler yaşamadık mı? Elbette yaşadık. Ama herkesten değişik olarak bu vaziyeti bir yazgı olarak kabullenmedik. Hep daha ileriye gitmek, hep daha büyük hedeflere erişmek için çalıştık, mücadele ettik” dedi.

“TÜRKİYE HERKES TARAFINDAN GLOBAL BİR GÜÇ OLARAK KABUL EDİLİYOR”

Reisicumhur Erdoğan, “Türkiye’nin son iki yüzyıldaki kalkınma hamleleri hep içeride kurulan tuzaklarla yavaşlatılmış olsa da çok şükür, ulus olarak bu azmimizden hiç vazgeçmedik” diye konuştu ve Türkiye’nin 16 senede, politik, ekonomik ve askerî olarak tarihî atılımlar gerçekleştirdiğini belirtti. Reisicumhur Erdoğan, bugün Türkiye’nin, arkadaş düşman herkes tarafından yerel ve global bir güç olarak kabul edildiğini ifade ederek, “Dünyanın neresine giderseniz gidin, Türkiye’nin artan itibarına ve milletimize dönük özden sevgiye tanık olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ekonomide son zamanda birtakım spekülatif ataklara maruz kalmış olmasının dünyanın satın alma paritesine göre en büyük 13’üncü, millî gelire göre 17’nci ülkesi olduğu gerçeğini değiştirmediğini belirten Reisicumhur Erdoğan, “Rabbimizin “sizin hayır gördüklerinizde şer, şer gördüklerinizde hayır vardır” buyruğu mucibince, ülkemize eriştirilmeye çalışılan bu şerri allahın izniyle kısa müddette hayra tebdil edeceğiz. Şart olan önlemleri aldık, hazırlıkları yaptık, pozitif neticelerini de şimdiden görmeye başladık” İfadelerini kullandı.

“ALANDA, CESARET VE YÜREK TİMSALİ OLARAK HEDEFLERİMİZE YÜRÜYECEĞİZ”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin darbe teşebbüsü gibi son derece ağır bir travma yaşamasına karşın, ardı ardına gerçekleştirdiği büyük operasyonlarla gücünü bir defa daha kanıtladığını vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Birilerinin artık ayağa kalkamaz hâle getirdiklerini sandığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin nasıl gerçek gücüne kavuştuğunu görenler hâlâ şaşkınlıklarını üzerlerinden atamadılar. Görüldüğü gibi, birileri milletimizin moralini bozmak için senaryolardaki figüranlık rollerinden vazgeçmiyor olsa da Türkiye 2023 hedeflerine doğru yürümeye devam ediyor.”

Konuşmasının devamında, “Önümüze çıkartılan engeller ne olursa olsun, ya bir yol bulacak, ya bir yol yapacak ve onu mutlaka aşacağız” diyen Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Politikada bunu yapacağız. Ülkemize verdikleri sözleri, gerçekten çok komik sebeplerle tutmayanlara, yine çok komik sebeplerle bize yaptırım uygulamaya kalkanlara, asıl kaybedenin kendileri olduğunu göstereceğiz. Ekonomide bunu yapacağız. Bize kapatılan her kapıya karşılık on kapıyı açarak bize çıkartılan her zorluğa karşılık on kolaylığı devreye sokarak yatırımlarımızı sürdürmeye, ekonomimizi büyütmeye devam edeceğiz. Askerî alanda bunu yapacağız. Savunma endüstrimizi güçlendirerek askerlerimizi en iyi eğitimle yetiştirerek, alanda cesaret ve yürek timsali olarak, varlığımızı yaygınlaştırarak, hedeflerimize yürüyeceğiz.”

Bunun için herkesin kendi alanında işini en iyi şekilde yapması gerektiğini vurgulayan Reisicumhur Erdoğan, “Reisicumhur olarak şahsım işini iyi yapacak. Kışlaları ve araziyi titreten komandolar olarak sizler işinizi iyi yapacaksınız. Endüstricisi, tüccarı, esnafı sanatkârı işini iyi yapacak. İşte böylelikle hep birlikte ülkemizi şaha kaldıracağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” şeklinde konuştu. Reisicumhur Erdoğan, sözlerini komandolara görev yerlerinde başarılar dileyerek bitirdi.

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir