Bakan Soylu: “Türkiye’nin güçlenmesi birilerini panikletmiştir”

0
134
Ankara (CUHA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Artık dünyada tek ülkenin öncülüğü bir hayaldir. Tek bir ülkenin tercih olduğu günler geride kalmıştır. Büyük bir gurur ve mutlulukla söylüyorum ki ülkemiz de bu yükseliş trendinin içindedir. Ara ara yaşadığımız geçici sıkıntılar kimsenin moralini bozmasın, kimseyi umutsuzluğa sürüklemesin.” diye konuştu.
İzmir’in Foça kazasında bulunan Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında beş haftalık intibak eğitimini bitiren 60’ı kadın, 540 subay adayı için yemin merasimi tertip etti.
Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığındaki merasimde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının hemen peşinden, 484’i jandarma, 56’sı sahil güvenlik subay adayı yemin etti.
Daha sonra kürsüye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yemin merasimine katıldığı için mutlu ve gururlu olduğunu, Allah’ın, ay yıldızlı bayrağın gölgesinden kendilerini yoksun etmek isteyen kişilere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.
Dünyada insanlık yerine sancılı bir dönem yaşandığını, teknoloji çağı denilen 21’inci asrın sıklıkla terör ve şiddet üzerinden tarif edildiğini anlatan Soylu, şöyle konuştu:
“İnsanlık, binlerce senelik medeniyetin nihayetinde savaşları, kırımları, terörü, uyuşturucuyu, can korkusuyla göç etmeyi, göç yollarında can vermeyi hak etmiyor. İşte daha bir gün evvel, Sahil Güvenlik ekiplerimiz İzmir’in Karaburun açıklarında batan bir muhacir teknesinde, 8 suçsuz insanın cansız bedenine erişti. Batan teknede çok sayıda çocuk olduğu değerlendiriliyor ve arama çalışmalarımız bu kaygıyla devam ediyor. Yeniden dün Bodrum açıklarında batan bir şişme bottaki 11 göçmeni kurtardık. Bunlar yalnızca insani hayata hakkı istiyorlar. Üzerlerine bombalar yağmasın, silahlı terör grupları tarafından öldürülmeden, tecavüze uğramadan yaşamak istiyorlar. Emniyetli şehirlerde, güvenlikli sitelerde bu korkuyu anlamak belki zordur fakat şu mavi sularda yitip gidenlerin hepsi birer insandı. Üç beş gariban bu dünyanın bir köşesine illa ki sığardı. Bazıları bize ‘kapınızı kapatın, acımayın’ diyor. Oysa bu asır, bu uygarlık, böyle merhametsizlik getirmemeliydi. Bu asır, ‘her şey benim olsun, her şeyi ben yöneteyim, kim güçlüyse haklı odur’ diyenlerin asırı olmamalıydı.”
 21. asrın bu arada doğunun yine yükseldiği, batı ile aradaki farkın kapandığı yüzyıl olduğunu belirten Soylu, doğunun ekonomik ve politik olarak yeniden yükseldiğini kaydetti.
Bakan Soylu, “Artık dünyada tek ülkenin öncülüğü bir hayaldir. Tek bir ülkenin seçenek olduğu günler geride kalmıştır. Büyük bir gurur ve mutlulukla söylüyorum ki ülkemiz de bu yükseliş trendinin içindedir. Ara ara yaşadığımız geçici sıkıntılar kimsenin moralini bozmasın, kimseyi umutsuzluğa sürüklemesin. Bizde ‘hırsız boş haneye girmez’ diye laf vardır. Bugün üzerimizde kurulmak istenen global baskının, belki de en net tarifi budur. Türkiye’nin güçlenmesi, birilerini panikletmiştir. Milletin istemi, birliği, gelecek hedefleri, kalkınma azmi, birilerini panikletmiştir. Bizim evlatlarımızın insansız hava aracı yapması, helikopter yapması, yaptığı helikopteri ihraç etmesi, sipariş alması bu araçlarla terörle mücadele etmemiz, PKK’nın, DEAŞ’ın tepesine binmemiz birilerini panikletmiştir.” dedi.
Uyuşturucuya karşı büyük mücadele verdiklerini, dünyanın her köşesindeki mazlumlara yardım eli uzattıklarını anlatan Soylu, bu suçsuz insanların duasının da birilerini paniklettiğini dile getirdi.
Bir öncünün çevreninde ve ay yıldızlı bayrağın gölgesinde kenetlendiklerini bildiren Soylu, “Afrin’e giremezsiniz diyenlere karşı Mehmetçik’imizin ve Jandarma Özel Harekatımız’ın Afrin’in merkezine girmesi onları panikletmiştir. Şu gerçeği inanıyorum ki her yurttaşım hakkıyla görmekte ve takdir etmektedir. 16 senede bu güzel ülkede çok şeyler değişti. Türkiye’nin yüzü değişti. Türkiye, yollarıyla, hastaneleriyle, erişim olanaklarıyla, gerçek manada çağdaş bir ülke haline geldi.” değerlendirmesini yaptı.
“Yürüdüğümüz yol doğru bir yoldur”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin bu saatten sonra olduğu yerde saymayacağını, daha önceki günlerine geri dönmeyeceğini vurguladı.
İzledikleri siyasetin doğru olduğuna değinen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Türkiye, ‘bize silah verin de şu PKK’lı teröristlerle mücadele edebilelim’ diye başkalarından medet umduğu günlere geri dönemez. Zorlanacak mıyız, evet. Bize baskı kuruyorlar mı, evet. Bize karşı teröristi destekliyor, bize parasıyla satmadıkları silahları teröriste hibe ediyorlar mı, evet. Kamplarında eğitim veriyorlar mı, evet. Ama bunu muvaffak olmak zorundayız. Geleceğimiz için, şehitlerimizin huzuru için bunu muvaffak olmak zorundayız ve emin olunuz ki yürüdüğümüz yol doğru bir yoldur. Zira haktan yana, insandan yana, yürekten yana siyasetlerdir. Biz, turist konvoylarının cirit attığı, bütün yaylalarında piknikler, şenlikler yapılan, her köşesinden doktorların mühendislerin, sanatçıların yetiştiği, zengin bir ülke ideali için çalışıyoruz.”
“Artık bütün stratejilerini biliyoruz”
Türkiye’nin 2023, 2053, 2071 hedeflerimize erişmesi için çalıştıklarını ve Türk insanın artık helikopter, insansız hava araçları ürettiğini hatırladan Bakan Soylu, bu araçlarla terörle, uyuşturucuyla, göçmen kaçakçılığıyla mücadele edildiğini aktardı.
Konuşmasında Altay tankına da değinen Bakan Soylu, “Prototipleri üretilmiş ve testleri başarıyla bitiren Altay tankının önümüzdeki dönem 250 adet seri imalatı gerçekleştirilecektir. Tamamiyle ulusal kaynaklar kullanılarak üretilen ulusal piyade tüfeğimiz, kahraman askerlerimizce kullanılmaya başlanmıştır. Artık bize düşen, işte bu istemi geleceğe taşımaktır. Bizi engellemek isteyen, bize ‘yapmayın’ diyenlere karşı teyakkuzda olmaktır. İnanın, toplu iğne dahi üretmemizi istemiyorlar, önce ‘ne gerek var, ben sana veririm’ diyorlar, şayet engelleyemezse ‘benden almazsan ceza keserim’ diye bize parmak sallıyorlar. Artık bütün stratejilerini biliyoruz. Bunlara prim vermiyoruz ve işimize bakıyoruz. İşte bugün yemin edecek olan, bu pırıl pırıl kardeşlerimiz, bu resmin seçkin birer parçası olacaktır.” ifadelerini kullandı.
“Gücümüze güç katacağız”
Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de jandarmanın teknolojik olarak üstün bir düzeye eriştiğini bildirdi.
Jandarma Örgütü’nın kendisine tebliğ edilen görevleri Türkiye Reisicumhur Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve destekleriyle son terörist tesirsiz hale getirilinceye kadar kesintisiz operasyon mantığıyla mücadeleye devam edeceğini anlatan Orgeneral Çetin, “Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Vatan toprağının her bir karışı bizim için ehemmiyetli hane namusumuzdur. Terör örgütleri üzerinden ülkemizi bölmeye, parçalamaya çalışanlara bugüne kadar aman vermedik bundan sonra da aman vermeyeceğiz. Yüce milletimizin bize gösterdiği destek ve en hepsinden ehemmiyetlisi sizlerin dualarıyla gücümüze güç katacağız.” dedi.
Konuşmaların hemen peşinden mavi bereli komandolar silahlı hareketler, yakın kavga et teknikleri ve perde kule inişi gösterilerini sundu. Türk bayrağı açan komandolar, izleyicilerden büyük alkış aldı. Subay adaylarının aileleri de bu anları cep telefonlarıyla kaydetti.
Gösterilerin hemen peşinden eğitimlerini bitiren askerler merasim geçişi yaptı. Bu sırada jandarma ve Sahil Güvenlik helikopterleri alçak uçuş gerçekleştirdi.
Merasim geçişinin hemen peşinden aileler, subay adayı çocuklarıyla bir araya gelerek, hasret giderdi.

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir