Bakan Kurum, 81 Şehrin Belediye Başkanını Göreve Davet Etti

104

Sivas (CUHA) – Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, döviz artışını gerekçe göstererek fahiş ücret artışı yapanlara karşı 81 şehrin belediye başkanını göreve çağrı etti.

Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi programa katılmak için gittiği Sivas’ta, Vilayet ziyareti esnasında gündeme ait ehemmiyetli izahlarda bulundu. Son zamanda Türkiye’nin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Bakan Kurum, döviz ve petrol ücretlerindeki artış ile beraber kimi esnafların fahiş fiyat artışında bulunduğunu söyledi. Mevzubahis vaziyeti önlemek emeliyle bir genelge yayımladıklarını izah eden Kurum, 81 şehrin belediye başkanının göreve davet edildiğini kaydetti. Bakan Kurum, “Marketlerde, pazarlarda, olması gerektiğinden fazla fiyat artışı gözlemledik. İçişleri Bakanlığımız Valiliklerimize bir genelge gönderdi. Bir gün önce de biz belediye başkanlarımıza bir genelge gönderdik. Bu fahiş ücret artışlarından dolayı tüm belediye başkanlarımızı göreve çağrı ettik.  Sizlerin huzurunda da bir sefer daha kendilerine çağrıda bulunmak istiyorum. Gereksiz ücret artışı yapan kim varsa, stok yapan kim varsa bunların belirlemesi görevini kendilerine verdik. Bu görevi alanda zabıtalarımız eliyle yapacaklar. Pazarlar, marketler tüm esnaf bu konuda denetlenecek. Gerçek fiyat artışı yoksa bununla alakalı her türlü cezai işlemi yapacağımızı bir kez daha belirtmek isterim” izahlarında bulundu.

Daha sonra Sivas Belediyesi’ni ziyaret eden Kurum, çıkışta medya üyelerine yaptığı izahta, AK Parti Hükümetleri döneminde Sivas’a yapılan çalışmalara değinerek, “Bundan sonraki süreçte de Etraf Şehircilik Bakanlığı olarak Cumhuriyet Dönemi’nden sonra yapılmış yapıtları, Selçuklu Dönemi’ndeki yapılmış yapıtları, Osmanlı Dönemi’nde yapılmış yapıtları şehrin, yurttaşların kullanımına açma noktasında var gücümüzle çalışacağız. Bundan sonra yapacağımız işleri tartışmayacağımız, şehrin tartışmayacağı işler haline getirmeye çaba gösteriyoruz.” dedi.

İmar sulhuna 6,3 milyon kişi müracaat etti

Bakan Kurum, Sivas ve Türkiye genelindeki imar sulhuna ait de şunları söyledi:

“Bugüne kadar Türkiye’de imar sulhuna takriben 6,3 milyon yurttaşımız müracaat etti ve bedeli yaklaşık 4,1 milyar lira. Sivas’taki müracaat sayısı 37 bin 403 ve yapı kayıt dokümanı alan yurttaşımız da 5 bin kayıt dokümanı alınmış vaziyette. Bunun karşılığında da 16 milyon lira bedel yatırılmış vaziyette. Bakanlık olarak atıl hazine arazilerini kiralama projemiz var. Buna ilişkin 3 milyar 400 milyon metrekare hazine arazisini yurttaşımıza kiralıyoruz. Diğer taraftan 34 milyon metrekare araziyi de hayvancılık ve endemik nebatların yetiştirilmesi emeliyle yeniden yurttaşımıza kiralama projemiz var. Buna ait tüm Türkiye’de çok yoğun bir katılım var. Sivas’ta müracaat sayısı 600 kişi ve gittikçe artıyor.”

Kurum, şehre kurulacak 2. üniversite olan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin yeriyle alakalı bugün karar vereceklerini, şehre, şehrin ihtiyaçlarına en uygun üniversite alanını belirleyeceklerini aktardı.

CEVAP VER

Yorum
Adını buraya gir